Sťažnosti.sk - sťažuj sa, kritizuj, nadávaj... (a chváľ!)

Podaj sťažnosť
Archív sťažností
Prehľad zákonov
Ankety
O projekte
Kontakt
>>> späť na hlavnú stránku

Rebríčky firiem rebríčky firiem

Anketa
Nebeží žiadna anketa.

Sťažnosť
na: Slovenská pošta

Predmet: posielanie peňazí

Text sťažnosti:
Chcel som kamarátovi do Kanady poslať peniaze cez Slovenskú poštu, keďže som tento spôsob považoval za najpohodlnejší a najrýchlejší. Došiel som teda na SP (Slov. poštu), kde som sa išiel spýtať pani za okienkom, akým spôsobom je to možné. Pani ma odkázala na okienko vedľa (Poštová banka) - inak som bol priamo na Hlavnej pošte, Bratislava, Námestie SNP. Pani v okienku vedľa sa ma spýtala, že do akej krajiny chcem poslať peniaze. Moja odpoveď znela: Kanada. Na to mi pani odpovedala, že to nie je možné, že cez Poštovú banku (inak v podstate monopolný podnik ako dedičstvo finančného úseku Slovenskej pošty) sa to nedá a neexistuje možnosť. Tak som teda išiel k okienku listovému. Tam mi pani povedala, že neexistuje možnosť poslať cenný list!!! Taktiež neexistuje možnosť poslať peniaze doporučene, resp. existuje, ale iba s možnou garanciou vrátenia v prípade straty 100 SK. To je, uznajte, dosť málo. Ďalší spôsob mi bol navrhnutý, že mám ísť na Colnicu, kde sa posielajú všetky cenné listy do zahraničia!!! Preboha, čo je to za poštu, že nevie poslať cenný list do zahraničia??? Prečo ma odporučia na Colnicu? To nevedia urobiť sprostredkovateľa medzi zákazníkom a colnicou??? Asi nie, veď majú monopol a o zákazníka bojovať nemusia! Tak načo ale takáto pošta funguje?! To si môžu rovno napísať: iba tuzemská pošta a vylepiť tabuľku: do zahraničia zásielky neberieme! Je v dnešných časoch globalizácie a urýchľovania akejkoľvek komunikácie problém urobiť dohodu s Kanadským poštovým úradom o zasielaní peňazí??? Nepovedal by som, keby sa nedali poslať peniaze do rovníkovej Afriky, ale do Kanady??? Chcem ešte pripomenúť, že Colnica sa nachádza podľa pani za okienkom na stanici Nového mesta - je teda otázka, kto sa tam bude z centra trepať? Ale to len dokazuje, že žijeme v štáte, kde keby bola povolená konkurencia na poli pôšt a telekomunikácií, tak by dávno tieto pseudo-monopoly (SP a ST - telekom) skrachovali kvôli svojej neefektívnosti! Chcem sa ešte poďakovať pani v inej pobočke Poštovej banky, kde keď som sa išiel pre istotu opýtať ešte raz na možnosť zasielania peňazí, tak ma odporučila na banku ČSOB, kde som zistil, že peniaze nie je žiadnym problémom pre túto inštitúciu poslať.

Odpoveď na sťažnosť:
Slovenská pošta, š.p., Banská Bystrica, ktorá v tomto smere zastupuje Slovenskú republiku vo Svetovej poštovej únii, realizuje medzinárodný poštový platobný styk prostredníctvom medzinárodných poštových poukážok, na základe dvojstranných dohôd. Túto službu sa zaviazala poskytovať tým, že podpísala Akty Svetovej poštovej únie - Dohodu o poštových platobných službách. Krajiny, s ktorými sú takéto dohody uzavreté, sú uvedené v Poštovom sadzobníku.
Kanadská poštová správa, nebola doteraz signatárom Dohody o poštových poukážkach. Z tohto dôvodu Slovenská pošta, š.p., ale ani poštové správy viacerých krajín nemohli túto klasickú poštovú službu s Kanadou realizovať. K dohode pristúpila až na poslednom Svetovom poštovom kongrese v Pekingu v roku 1999, ktorého schválené ustanovenia nadobudli platnosť 1.1.2001. Slovenská pošta, š.p. chce preto využiť túto príležitosť a znovu požiadať kanadskú poštovú správu o uzavretie spoločnej dohody, ktorá by umožňovala obidvom stranám poskytovanie peňažných služieb.
Medzinárodný poštový platobný styk umožňuje tiež služba Poštovej banky, a.s. - Eurogiro, ktorú je možné využiť na jej pobočkách, ale aj na vybraných poštách. Tento spôsob sa však môže realizovať len s krajinami, ktoré sú členmi medzinárodnej organizácie Eurogiro. K nim, žiaľ, žiadna banka v Kanade nepatrí, takže zatiaľ nie je možné nadviazať s Kanadou bilaterálne vzťahy cez Eurogiro.
Poštová banka, a.s. realizuje platby do zahraničia, vrátane Kanady bežným, klasickým bankovým spôsobom za podmienky, že klient má u nej otvorený účet. Pokiaľ ide o zasielanie cenného listu, v súčasnosti takúto službu kanadská poštová správa nedovoľuje so žiadnou krajinou. Dovoľuje iba zasielanie cenných balíkov, ktoré musia byť, podľa u nás platného Colného zákona, pred podaním na pošte colne prerokované pracovníkmi colnej správy. Preto informácia zamestnankyne peňažného oddelenia Pošty Bratislava 1 bola správna a v zmysle Poštového sadzobníka, podľa ktorého nie je do Kanady dovolené prostredníctvom pošty zasielať cenné listy a peňažné poukážky.

Nakoľko sťažovateľ neuvádza deň, kedy chcel prostredníctvom listového oddelenia Pošty Bratislava 1 zaslať peniaze do Kanady, nie je možné určiť zamestnankyne, ktoré poskytli sťažovateľovi nesprávnu informáciu. Vedúca Pošty Bratislava 1 prijala opatrenia, aby sa nedostatky neopakovali.
Dovoľujeme si uviesť skutočnosť, ktorá sťažovateľa pravdepodobne prekvapí, ale na rozdiel od Kanady je možné cenné listy zasielať do krajín rovníkovej Afriky /Keňa, Tanzánia, Kongo a pod./. Záverom chceme poznamenať, že je na slobodnom rozhodnutí každej poštovej správy, teda aj kanadskej, aké služby bude svojim klientom poskytovať.

Anketa: Zdá sa vám reakcia dotknutej inštitúcie/firmy postačujúca?
Áno (1045)52,49%
Nie (946)47,51%
Celkový počet hlasov: 1991

Koeficient inštitúcie/firmy: 197 (veľmi pozitívny)
Počet ďalších sťažností na: Slovenská pošta: 3
19.06.2001 Sťažnosť na Slovenská pošta - zákaz použitia mobilného telefónu
13.06.2001 Sťažnosť na Slovenská pošta Odpoveď neobdržaná - posielanie peňazí
05.12.2001 Sťažnosť na Slovenská pošta - doručovanie zásielok

Počet pochvál na: Slovenská pošta: 0

Počet podnetov pre: Slovenská pošta: 1
08.10.2001 Podnet pre Slovenská pošta - poslanie balíka

Diskusia:
Pridaj komentár ku sťažnosti...


dedojozer napísal(a) dňa 13.12.2007 o 00:43:11:
ty lolo, bankovy prevod ta vyjde lacnejsie, posta si za to zoberie dobry poplatok, a este ten tvoj kamos v kanade za to zaplati


ccc napísal(a) dňa 19.04.2007 o 00:14:51:
Keď ste tak urazený, prečo nenapíšete sťažnosť kanadskej poštovej správe a nespýtate sa prečo túto službu odmieta väčšine štátov sveta? Hm? Ak si to táto poštová správa nepovolila, tak akú vinu má niekto na tom v SR?


Ducko Ján napísal(a) dňa 13.03.2006 o 14:45:59:
Necudujem sa ze bol problem s poslanim penazi do Kanady, ked ja som mal problem s poslanim bezhotovostnym prevodom z uctu v PB na vlasteneckom namesti do susednych Ciech.
Kazali mi si zohnat cislo nejakeho IB kodu, ked som zareagoval ze to by snad mali pracovnici pobocky vediet, odpoved bola, ze si to mam zistit na internete. Su to ubohe sluzby pre zakaznika. Obratil som sa na VUB Banku kde mi to previedli behom par minut. Asi to je v ochote ludi a zastaralom riadeni. S pozdravom J.Ducko


Hanka napísal(a) dňa 15.02.2006 o 12:33:58:
Chcela by som poprosit, ci je moznost poslat euro do Svajciarska. Patrim na postu Ba 49. Dakujem


Reklama