Sťažnosti.sk - sťažuj sa, kritizuj, nadávaj... (a chváľ!)

Podaj sťažnosť
Archív sťažností
Prehľad zákonov
Ankety
O projekte
Kontakt
>>> späť na hlavnú stránku

Rebríčky firiem rebríčky firiem

Anketa
Nebeží žiadna anketa.

Sťažnosť
na: Mestská polícia, Trenčín

Predmet: správanie policajtov

Text sťažnosti:
ObrázokNa štátny sviatok - Veľkonočný pondelok, sme podnikli aj so skupinou priateľov výlet po slovenských hradoch. Počasie nám síce neprialo, ale sviatočná nálada panovala počas celej cesty. Opustila nás až v Trenčíne. Rozhodli sme sa, že keď sa nedostaneme ani pod hrad, tak aspoň nájdeme v meste nejaký slušný podnik a najeme sa tam. Išli sme krokom autom cez centrum mesta, ale v hustom lejaku a prudkom vetre nebolo nič vidieť. Tak sme prešli cez celé centrum a dostali sme sa na križovatku. Tam sme počkali na zelenú a odbočili do ľava. V ceste som si všimol vozidlo s rozsvietenými hmlovými svetlami zaparkované do protismeru. Bolo to vozidlo Trenčianskej mestskej polície, ŠPZ TNE 57-07. Vo vozidle hliadkovali dvaja strážnici mestskej polície. Ihneď nás zastavili, vyzvali ma, aby som predložil cestovné doklady. Príslušník mestskej polície ma upozornil, že som nerešpektoval značku zákaz vjazdu (v tom daždi som ju skutočne prehliadol) a že moji spolujazdci na zadných sedadlách nie sú pripútaní. Za tieto priestupky mi vyrúbil pokutu vo výške 1000 Sk. Proti priestupku som nijako neprotestoval, snáď som len poznamenal, že mi je to ľúto, že hľadáme reštauráciu na obed, na čo som dostal rýchlu a stručnú odpoveď: "Mali ste zostať v centre." Príslušník skonštatoval, že 1000 Sk by mi dali dopravní policajti, takže on mi dá pokutu 500 Sk a či som ochotný ju zaplatiť. Hotovosť som samozrejme mal, ale chceli sme sa ísť najesť a potreboval som aj hotovosť na benzín a tak som požiadal o šek. Ten mi však mestský policajt vystaviť nemohol (pravdepodobne na to nemal právomoc), tak mi oznámil, že bude musieť zavolať dopravnú políciu (nezabudol dodať, že tá mi vyrúbi pokutu 1000 Sk) a že budem musieť počkať. Nijako som nenamietal, auto som odstavil za auto mestskej polície a čakali sme, čo sa bude diať. Pomaly prestávalo pršať a opäť zavládla dobrá nálada, tak som skonštatoval, že túto udalosť si musím zdokumentovať. Vystúpil som z vozidla a chcel som si odfotografovať naše auto, stojace za autom mestskej polície. To bola osudná chyba. Obaja strážnici okamžite vyskočili z automobilu (jeden z toho pri tom tak tresol dverami, že sa divím, že neodpadli). Oslovil ma tykaním a povedal vetu: "Počúvaj, chceš robiť problémy? To ti ešte nikto nerozbil hlavu?" a s touto vetou sa natiahol po fotoaparát. Nič osobné, ale ten bol tak drahý, že som ho z ruky nepustil. Vyzval ma, aby som mu okamžite odovzdal film. Oznámil som mu, že fotoaparát nemá film, pretože je digitálny a že mu ho tým pádom nemôžem vydať. Zdôvodnil som aj účel fotografie, ale to už som bol tak vydesený z reakcie spomínaných príslušníkov, že som bol ochotný fotografiu vymazať. Po tejto udalosti nás nechali ešte 10 minút sedieť v aute, tentokrát už s náladou na bode mrazu. Potom vystúpil jeden zo strážnikov, podal mi doklady a oznámil, že dopravná polícia nemôže prísť, takže budem predvolaný na preskúšanie. Poďakoval som, vzal som doklady a odišli sme preč. Moje otázky mi však nedajú pokoj:

Musia strážnici mestskej polície byť takí necitliví na turistov? Nechcem si predstaviť, ako by sa po takejto skúsenosti cítil zahraničný návštevník tohoto mesta. Je skutočne nutné stresovať cudzieho vodiča? Nie je rozumnejšie a bezpochyby ľudskejšie, ak príslušník mestskej polície poradí a nepotrestá? V Bratislave som zvyknutý na to, že ak niečo neviem, opýtam sa najbližšieho strážnika mestskej polície (na ulicu, námestie, reštauráciu) a ten mi vždy poradí. Dokonca niekoľkokrát použili služobné vysielačky, aby mi zistili, kde sa nachádza nejaká ulica.
Akým právom odo mňa pýta strážnik film z fotoaparátu, na ktorý som ho vyfotografoval? Je predpis, zakazujúci fotografovanie strážnikov mestskej polície v službe?
Ako je to s predvolaním dopravnej polície v prípade dopravného priestupku? Má dopravná polícia právo predvolať ma za dopravný priestupok, ktorý nie je nijako zdokumentovaný, okrem tvrdenia dvoch strážnikov mestskej polície?
Ak nie, prečo ma policajt zastrašuje? Nie je náhodou zastrašovanie trestný čin? A čo vyhrážanie sa rozbitím hlavy? Je to schválený postup mestskej polície v Trenčíne v prípade dopravného priestupku? Alebo fotografovania?

Odpoveď na sťažnosť:
Na základe Vášho oznámenia o umiestnení negatívnej kritiky na zamestnancov MsP Trenčín, ktorí dňa 16.4.2001 riešili dopravný priestupok pána sťažovateľa z Bratislavy, Vám oznamujem nasledovné: Dňa 16.4.2001 vykonávala hliadka MsP službu na Nám. sv. Anny v Trenčíne. Počas výkonu služby zastavili o 16.57 h. vozidlo zn. Š-Felícia, ev. č. BA-589 DZ, ktoré prešlo po Braneckého ul., kde je dopravnou značkou B3 zakázaný vjazdu všetkých motorových vozidiel. Postup hliadky MsP pri riešení uvedeného dopravného priestupku nebol správny a plne v súlade so zákonom o obecnej polícií a zákonom o priestupkoch hlavne v tom, že

hliadka MsP mala mať u seba poštové poukážky na zaplatenie uloženej pokuty,
ak nemala poštové poukážky a priestupca nebol ochotný na mieste zaplatiť blokovú pokutu, mala s ním spísať oznámenie o dopravnom priestupku s jeho vyjadrením a toto oznámenie postúpiť k ďalšej realizácii do miesta trvalého bydliska.
Pokiaľ sa jedná o fotografovanie hliadky MsP, vzťahuje sa i na nich ochrana v zmysle § 12 Obč. zák. Uvedený dopravný priestupok je zdokumentovaný monitorovacím kamerovým systémom, na ktorom je zároveň zdokumentovaný i postup hliadky MsP.
Oprávnenia zamestnancov MsP sú uvedené v Zák. č. 564/91 Zb. o obecnej polícií v znení jeho neskorších zmien a noviel a Zák. č. 372/90 Zb. o priestupkoch v znení jeho neskorších zmien a noviel. Nakoľko zamestnanci, ktorých sa sťažnosť týka, už i v minulosti nerešpektovali príkazy náčelníka MsP, nevhodným vystupovaním a jednaním s občanmi poškodzujú meno MsP Trenčín, bude spracovaný a predložený návrh primátorovi mesta na ukončenie ich pracovného pomeru.

Anketa: Zdá sa vám reakcia dotknutej inštitúcie/firmy postačujúca?
Áno (944)50,70%
Nie (918)49,30%
Celkový počet hlasov: 1862

Koeficient inštitúcie/firmy: 25 (pozitívny)
Počet ďalších sťažností na: Mestská polícia, Trenčín: 0

Počet pochvál na: Mestská polícia, Trenčín: 0

Počet podnetov pre: Mestská polícia, Trenčín: 0

Diskusia:
Pridaj komentár ku sťažnosti...


Bircof napísal(a) dňa 31.08.2007 o 17:58:44:
mimochodom odpoved MP bola nespravna a nepresna, nakolko na danych policajtov pocas vykonu sluzby sa nevztahuje obciansky zakonik, ale su brani ako verejny cinitel. Cize z toho jasne vypliva, ze je mozne robit audiovizualne zaznami policajtov pocas sluzby, pokial sa nepatria k specialnym jednotkam... co MP urcite nepatri. a na doplnenie zakon 40/1964 Zb. § 12:
(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové
snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej
osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú
vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti
osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo
obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe
zákona.
(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové
záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť
alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké
a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne
spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie
byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.


karol napísal(a) dňa 11.02.2007 o 22:04:26:
Na dopravnej polícii v Trenčíne som čakal na vybavenie prepisu motorového vozidla v okrese celý deň.Videl som ako uprednostnovali za úplatu iných ludí ktorý prišli neskôr ako ja alebo vybavili svojich známych je to dosť ponižujúce kad vieme že sú platený z našich daní.Mohol by s tým niekto niečo urobiť aby tam ludia nemuseli byť celý deń.Dakujem.


dekels napísal(a) dňa 23.02.2005 o 08:35:45:
Každý kto urobí priestupok, sa snaží z neho vykľučkovať, pravdepodobne aj v tomto prípade. Prehliadol by vodič napríklad v tom hustom lejaku označenie reštaurácie. To že mestský policajti nemajú k dispozícií šeky, nie je ich pochybenie, jednoducho je to pre vedenie mestskej polície jednoduchšie, nakoľko odpadá problém z vymáhaním nezaplatených pokút. Zákon poručňšuje vedenie, nie radový príslušníci. Pokiaľ by neboli tlačený do vyberania pokút, určite by v nečase, aký bol opísaný nestáli a nevyberali pokuty.


Dodo napísal(a) dňa 23.05.2004 o 09:35:36:
Bohužiaľ si musíme zvyknúť na to, že medzi policajtov v dnešnej dobe prijímajú naozaj každého. Malý príklad. Keď som volal na 158 , že na ulici stojí krížom cez cestu auto, z ktorého vystúpil nadrogovaný muž, s pištoľou v ruke a vykrikoval po známom drogovom dealerovi, že má kilo heroínu, nech vylezie z bytu, lebo začne strieľať, nikto neprišiel. Keď som sa na nasledujúci deň spýtal, že prečo, bolo mi povedané, že keď nechcem mať problémy, aby som sa nestaral. A podobných prípadov mám viac a to aj s dopravnými policajtami. To je tak, keď medzi policajtami sú zasrani, ktorí to robia len preto, aby boli veľkí frajeri. Pokiaľ sa policajt nebude správať dôstojne, ťažko ich budú ľudia tolerovať. A ak si myslia, že buzerácia im pomôže, tak sú na veľkom omyle. Ak má z PZ niekto nejaké otázky, nech sa páči. Česť výnimkám, možno ich je viac, ako polovica.


Martin Stefanka napísal(a) dňa 16.01.2002 o 11:23:09:
"Pokiaľ sa jedná o fotografovanie hliadky MsP, vzťahuje sa i na nich ochrana v zmysle § 12 Obč. zák"
moja otazka: co to prsne znamena? nemozem ich teda fotit? ani ked sa jedna o mna?


Reklama